MISJA
20 września 2024 roku, we Fromborku, w miejscu gdzie swoich największych odkryć dokonywał Mikołaj Kopernik, odbędzie się Future Frombork Festival Art&Science – przestrzeń do dyskusji o nauce, sztuce, modzie i stylu życia, miejscu człowieka we wszechświecie, ale przede wszystkim – o przyszłości.
Naszą inspiracją jest postać Mikołaja Kopernika – człowieka, który nie tylko był wielkim odkrywcą, ale i (r)ewolucjonistą. Miał odwagę myśleć inaczej i tym zmienił świat.
Pięć wieków później, w tym samym symbolicznym miejscu, spróbujemy spojrzeć naukę i sztukę na nowo. Podobnie, jak Kopernik, odkryć (małe) wszechświaty współczesnej rzeczywistości.
Każda z części Festiwalu, podobnie jak obiekty w przestrzeni kosmicznej, będą oddziaływać na siebie i wspólnie tworzyć niezwykłą kompozycję. Stworzą otaczający nas wszechświat.
MIEJSCE
Fot. Janusz Gerszberg
Frombork to miasto symbol. Nie sposób wyobrazić sobie bardziej inspirującego miejsca niż to, gdzie Mikołaj Kopernik patrzył w gwiazdy.
To tutaj powstały podwaliny osiągnieć ludzkości, których zapewne nawet Kopernik nie potrafił sobie wyobrazić. Czy człowiek kiedykolwiek poleciałby w kosmos, gdyby nie śmiała teoria Kopernika?
I w końcu to właśnie tutaj po raz pierwszy padło ważne pytanie: Czy rzeczywiście wszystko kręci się wokół nas?
Podczas Future Frombork Festival znów spojrzymy w to samo niebo i powtórzymy to pytanie – zaskakująco wciąż tak aktualne pięć wieków później.
Science
Czy wszystko kręci się wokół nas? W części merytorycznej porozmawiamy o przyszłości ludzkości i technologii w kontekście rozwoju szeroko pojętej branży kosmicznej. Wśród Gości znajdą się eksperci z Polskiej Agencji Kosmicznej, Współpracownicy NASA oraz znane osobistości świata kultury.
Art
Kosmos fascynuje człowieka od zarania dziejów. Future Frombork Festival stanie się przestrzenią do premierowych pokazów dzieł zainspirowanych kosmosem. Na widzów czeka prawdziwa uczta muzyczna, audiowizualna i modowa.
2024
Goście
Science
Czy wszystko we wszechświecie kręci się wokół nas – zapytał swego czasu Kopernik. O to, a także o szanse na nowy przewrót kopernikański zapytamy najwybitniejszych ekspertów, wśród których są:
prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
prof. Grzegorz Brona – Uniwersytet Warszawski, a w latach 2009-2011 także Europejskie Centrum Badań Jądrowych (CERN(),
Paweł Rymaszewski – Thorium Space, które prowadzi prace nad polskim satelitą telekomunikacyjnym,
Paweł Pacek – ARP, członek TASK FORCE-PL – zespołu zadaniowego ds. wyboru projektów finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną przy Ministerstwie Rozwoj
dr hab. Piotr Orleański – dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN,
dr Tomasz Barciński – kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej PAN
Dyrektorem merytorycznym Festivalu jest Michał Szwajewski – prezes Space Entrepreneurship Institute, twórca obiektów badających przestrzeń kosmiczną i planetarną.dr hab
Art
Część artystyczną współtworzy unikalne połączenie muzyków rozpoznawalnych na całym świecie: Piotr Kaliński aka Hatti Vatti oraz Stefan Wesołowski.
Za część modową odpowiada duet MMC wraz z najbardziej znaną polską reżyserką pokazów mody, Katarzyną Sokołowską.